ساخت و نصب سوله در تبریز

ساخت و نصب سوله در تبریز

استان آذربایجان شرقی و تبریز یکی از بزرگترین مراکز صنعتی کشور می باشد و اخیرا نواحی صنعتی و شهرکهای صنعتی در این استان خیلی گسترش پیدا کرده اند به طوری می توان آینده و چشم انداز خوبی برای این منطقه از کشور در رابطه با رشد صنعتی در نظر گرفت.

از شهرکهای صنعتی مهم در این استان می شود شهرک صنعتی شهید سلیمی، شهرک صنعتی سردار سلیمانی، شهرک صنعتی آخولا، شهرک صنعتی سرمایه گذاری های خارجی، شهرک صنعتی بعثت، شهرک صنعتی بیلوردی و.. نام برد.

با توجهه به گسترش روزافزون این نواحی صنعتی لزوم ساخت سوله با استاندارد و مقرون به صرفه در استان آذربایجان شرقی بیش از بیش احساس مس شود. لذا طراحی، محاسبات استاندارد و مقرون به صرفه و همچنین ساخت سوله استاندارد در استان آذربایجان شرقی و تبریز حین این که به گسترش صنعتی سازی در این ناحیه کمک کرده باعث صرفه جویی در مصرف مصالح و درنتیجه هزینه تمام شده سوله در این ناحیه از کشور می کند.

مطالعه بیشتر

فونداسیون سوله

نقشه فونداسیون سوله

نقشه فونداسیون سوله

در این مطالب مختصر قصد داریم مواردی که در تهیه نقشه فونداسیون سوله باید رعایت کرد خدمت تان عرض کنیم. همچنیین کارفرماهایی که قصد دارند بدون تهیه نقشه سوله اقدام به اجرای فونداسیون سوله نمایند با رعایت نکات زیر می توانند ابعاد فونداسیون سوله همچنین میزان میلگرهای مصرفی ، نحوه آرماتور بندی و … را تشخیص داده و اقدام به اجرای سنگ زیر پی و فونداسیون سوله نمایند.

توجه داشته باشید که برای نوشته های زیر مقاومت مجاز خاک 1.2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع در نظر گرفته شده است.

انواع فونداسیون سوله

فونداسیون سوله معمولا به دو صورت فونداسیون نواری یا فونداسیون تکی (منفرد)

 1. فونداسیون نواری سوله:

 

این نوع فونداسیون سوله بیشتر برای سوله های سبک مورد استفاده قرار می گیرد چون فاصله قابهای سوله در سوله های سبک حدود 3 متر می باشد نیروهای حاصل از باد، برف و وزن خود سازه که به فونداسیون وارد می شود در نقاط زیادی توزیع می شود بنابرین استفاده از پی نواری بهترین گزینه برای این نوع سوله های سبک که فاصله قابها از هم کمتر می باشند، هستند. همچنین برای سوله هایی که دهانه کمتر از 9 متر دارند بهترین گزینه فونداسیون نواری می باشد.

 

1-2 شکل فونداسیون نواری سوله:

 

فونداسیون نواری سوله
فونداسیون نواری سوله
فونداسیون نواری سوله
فونداسیون نواری سوله

این نوع فونداسیون سوله به شکل نواری و برای دهانه تا 15متر سوله سبک ابعاد نوار حدودا 70 سانتی متر عرض و 50سانتی متر ارتفاع می باشد.

برای آرماتورگذاری فونداسیون سوله،  4 عدد میگرد نمره 16 در قسمت بالایی نوار و 4 عدد میلگرد نمره 16 در قسمت پایینی نوار و خاموتها هر 25 سانتی متر خاموت نمره 10 استفاده شود.

برای سوله با دهانه 15 تا 22 متر سوله سبک، ابعاد نوار حدودا 85 سانتی متر عرض و 55سانتی متر ارتفاع می باشد. و برای آرماتورگذاری فونداسیون سوله 4 عدد میگرد نمره 18 در قسمت بالایی نوار و 4 عدد میلگرد نمره 18 در قسمت پایینی نوار و خاموتها هر 25 سانتی متر خاموت نمره 10 استفاده شود.

برای دهانه بزرگتر از 22 متر بهتر از از فونداسیون تکی استفاده شود.

در غیر این صورت ابعاد فونداسیون نواری بیشتر شده و طرح فونداسیون سوله از لحاظ قیمت تمام شده غیر اقتصادی می شود.

البته این نکته مهم را در نظر بگیرین که این طرح فونداسیون سوله برای سوله هایی هستند که دیوارهای سبک اجرا می شوند مانند دیوار ساندویچ پانل یا حتی المکان اگر دیوار سنگین اجرا می شوند مانند دیوار سی و پنج سانتی دو طرف نما حداکثر ارتفاع یک و نیم متر باشند.

 

2-فونداسیون تکی یا همان فونداسیون منفرد :

این نوع فونداسیون سوله به شکلی هست که در زیر ستونها فونداسیون فونداسیون منفرد ( فونداسیون مربعی) اجرا می شود و فونداسیونهای منفرد سوله با شناز (مقطع به شکل تیر) به هم وصل می شوند.

 

فونداسیون منفرد سوله با شناز
فونداسیون منفرد سوله با شناز

این نوع فونداسیون سوله برای سوله های سنگین و سوله های سبک بالاتر از دهانه 22 استفاده می شود و بسته به دهانه سوله و دیوارهای سوله اندازه فونداسیون مربعی و شنازهای رابط متفاوت می باشد.

برای بعضی از دهانه ها و ارتفاع کناری 6 متر ابعاد حدودی و میلگرد های مورد استفاده در فونداسیون سوله به صورت جدول زیر می باشد.

توجه داشته باشید ابعاد حدودی می باشد و مقاومت زیر خاک پی 1.2 کیلوگرم بر سانتی متر مربع در نظر گرفته شده است.

برای سایر شرایط باید محاسبات دقیق صورت گیرد.

 

  عرض فونداسیون منفرد سوله (فونداسیون زیر ستون سوله) طول فونداسیون منفرد سوله (فونداسیون زیر ستون سوله) ضخامت فونداسیون منفرد سوله (فونداسیون زیر ستون سوله) اندازه طول و عرض شناز رابط بین فونداسیون های منفرد سوله
 
دهانه سوله بر حسب متر بر حسب متر بر حسب متر بر حسب متر
15-17 1.3 1.3 0.5 0.45
18-20 1.5 1.5 0.5 0.5
21-22 1.6 1.6 0.5 0.5
23-25 1.7 1.7 0.55 0.55
26-28 1.9 1.9 0.55 0.55
28-30 2 2 0.55 0.55

 

 

 

  میلگر فونداسیون منفرد سوله (فونداسیون زیر ستون سوله) فقط در قسمت پایین فونداسیون به صورت شبکه ای نمره میلگرد میلگرد شناز رابط بین فونداسیون های منفرد سوله بالا و پایین تعداد نمره میلگرد
 
دهانه سوله    
15-17 هر 20سانتی متر به صورت شبکه ای 16 3 16
18-20 هر 15سانتی متر به صورت شبکه ای 16 3 16
21-22 هر 20سانتی متر به صورت شبکه ای 18 3 16
23-25 هر 17سانتی متر به صورت شبکه ای 20 3 18
26-28 هر 15سانتی متر به صورت شبکه ای 20 3 18
28-30 هر 20سانتی متر به صورت شبکه ای 22 3 18

 

 

جهت دانلود انواع نقشه های فونداسیون سوله و سازه سوله کلیک کنین

سوله دست دوم

خرید و فروش سوله دست دوم

سوله دست دوم

 

 

سوله دست دوم
سوله دست دوم در تبریز

 

در این نوشته قصد دارم توضیحات مختصرو مفید در رابطه با سوله دست دوم عرض کنم.

سوله های دست دوم موجود در بازار به دو نوع می باشند.

 • سوله های دست دومی که از ورق های با کیفیت کم مانند ورق لوله یا ورق های با کیفیت کم ساخته می شوند که بعضا به عنوان سوله دست دوم فروخته می شوند.

 

این سوله ها بیشتر برای انباری که محصولات با ارزش کمنر در آن انبار می کنند یا سوله های مرغداری ، دامپروری و… و در کل برای سوله هایی که اهمیت کمتری دارند بهتر است استفاده شوند.

 • سوله هایی که نصب شده اند و بعد از مدتی به نا به دلایلی باز می شوند.

 

این سوله ها از لحاظ کیفیت به دو نوع تقسیم می شوند.

2-1 سوله های دست دوم با کیفیت خوب و عمر کم (معمولا عمر بین یک سال تا پانزده سال).

این نوع سوله های دست دوم رو برای هر نوع کاربری می توان استفاده کرد ولی قبل از استفاده باید سوله مورد محاسبات مجدد قرار گیرد.

 

2-2 سوله های دست دوم با کیفیت بد و عمر زیاد( بالاتر از بیست سال).

 

این نوع سوله های دست دوم مانند سوله های ساخته شده با کیفیت کمتر بهتر است برای انباری که محصولات با ارزش کمنر در آن انبار می کنند یا سوله های مرغداری ، دامپروری و… و در کل برای سوله هایی که اهمیت کمتری دارند استفاده شوند.

 

نکات مهم در رابطه با انتخاب و خرید سوله دست دوم.

 1. به تغییر شکلها ی سوله دست دوم خیلی باید دقت شود تغییر شکل و دفورمه شدن زیاد سوله دست دوم موجب مشکلاتی در نصب مجدد سوله دست دوم می شود
 2. قبل از نصب سوله دست دوم یک شابلن از یک فریم سوله دست دوم بسازید تا فاصله اکس به اکس دهانه سوله دست دوم مشخص شود بعد نصب را انجام دهید.
 3.  در صورتی که سوله دست دوم خیلی سنگین باشد با سوله استاندارد محاسبه شده مقایسه کنید ممکن است از لحاظ قیمت سوله استاندارد ارزانتر از سوله دست دوم سنگین باشد.
 4. جوش های سوله دست دوم چک شوند.

 

مرکز تخصصی سوله و سازه فلزی کار خرید و فروش سوله دست دوم در تبریز و سایر نقاط ایران انجام می دهد.

 جهت دیدن سوله های دست دوم موجود کلیک کنیین

 

بولت گذاری فونداسیون سوله

بولت گذاری فونداسیون سوله

بولت گذاری فونداسیون سوله

 

یکی از مهمترین کارها در رابطه با اجرای فونداسیون سوله بولت گذاری می باشد. در انجام بولت گذاری فونداسیون سوله باید نهایت دقت لازم انجام شود تا موقع نصب سوله مشکی در به هم رسیدن اعضای سوله بوجود نیاید.

 

نکاتی برای اجرای صحیح بولت گذاری سوله

 1. برای سوله هایی که صفحه ستونهای سوله بیشتر از دو بولت دارند بایستی شابلن با استفاده از ورق فولادی با ضخامت حدود 4 میلی متر یا با استفاده از چوب ام دی اف تهیه کرد. شابلون تهیه شده بایستی دقیقا مطابق با صفحه ستون سوله با شد.

  بولت گذاری فونداسیون سوله
  بولت گذاری فونداسیون سوله
 2. جهت تعیین دقیق محل بولتهای سوله، ابتدا شابلون های سوله را با ریسمان در محل شان جاگذاری می کنند سپس با استفاده از دوربین نقشه برداری محل دقیق شابلنهای سوله چک می شوند.
 3. حین بتن ریزی باید دقت شود تا شابلونهاس سوله جابجا نشوند و در صورت جابجایی باید به محل اولشان برگردانده شوند.
 4. برای اینکه شابلن های سوله جابجا نشوند می توان ابتدا با بتن ریزی در محل بلتها، شابلونها را فیکس کرده و سپس اقدام به بتن ریزی کل فونداسیون سوله کرد.
 5. بهتر است بولتها سوله دارای دو مهره باشند یکی زیر پلیت یکی روی پلیت تا بتوان بعد از نصب ستونهای سوله تراز و شاغول بودن  ستون سوله را تنظیم کرد.
 6. بهتر است ارتفاع بولتها بعد از کسر ارتفاع رزوه، از ضخامت فونداسیون سوله حدود 12 سانتی متر کم باشد. و ارتفاع رزوه بولتها حداقل 10 سانتی متر باشند.
 7. بعد از نصب ستونها باید محل خالی بین صفحه ستون و بتن فونداسیون با گروت پر شوند و در صورت کم بودن دهانه سوله (از 10متر کمتر) و کم بودن ارتفاع سوله (امتر از سه متر) می توان به جای ملات گروت از ملات ماسه سیمان نیز استفاده کرد.
 8. در صورتی که بعد از بتن ریزی فونداسیون سوله و بعد از سفت شدن بتن سوله متوجه شدید که محل دقیق شابلونهای سوله با هم اختلاف دارند بهتر است این اختلاف را در خود سوله له جبران کنید نه اینکه بتن را تخریب و دوباره بولت گذاری کنید.
 9. حد تلرانس مورد قبول در بولت گذاری فونداسیون سوله به طوری که در نصب سوله مشکل حادی ایجاد نشود به صورت حدودی حدود 2 سانتی متر می باشد.
 10. بعد از بتن ریزی فونداسیون سوله حداقل یک هفته باید صبر کرد تا بتن خودش را گرفته و عمل آوری لازم انجام گیرد. سپس اقدام به نصب سوله و بارگذاری سوله شود.
 11. قبل از نصب سوله شابلن ها باید درآورده شده و همه مهره های بولتهای سوله را در یک تراز تنظیم کرده و سپس اقدام به نصب ستونهای سوله شود.

 

 

جاگزاری بولتها با شابلن
جاگزاری بولتها با شابلن
گروت ریزی زیر صفحه ستون
گروت ریزی زیر صفحه ستون

 

مرکز تخصصی سوله و سازه فولادی آماده اجرای فونداسیون سوله به همراه بولت گذاری در تبریز و سایر نقاط ایران می باشد.

جهت دانلود نقشه فونداسیون سوله و  سازه سوله کلیک کنین

پوشش سقف سوله

نحوه اجرای پوشش سقف قوسی سوله

نحوه اجرای پوشش سقف قوسی سوله

 

در بعضی از سقف های قوسی سوله بدیل نیاز به عایق حرارتی و صوتی بالا مانند سقف های قوسی سوله سدرخانه یا استخر و… نیاز به اجرای سقف با ساندویچ پانل می باشد ولی با توجه به اینکه ساندویچ پانل ها قابلیت اجرایی به صورت قوسی ندارند در اجرا مجبور میشویم از قسمت ورق پایین چک بزنیم تا سقف به صورت قوسی با ساندویچ پانل اجرا کنیم.

این کار معایبی دارد از جمله اینکه ورق پایین که چاک می خورد به مرور زمان دچار زنگ زدگی و از بین رفتن ساندویچ پانل می شود بخصوص در جاهایی که رطوبت زیاد است مثل سقف های سوله استخر این امکان زیاد می باشد.

پیشنهاد ما برای این نوع سقفهای قوسی که نیاز است عایق خوب گرماو سرما باشد، اینست که ابتدا یه ورق گالوانیزه یا ورق رنگی در سقف اجرا شود سپس پشم سنگ با ضخامت 8 سانتی متر یا بیشتر (بستگی به میزان اهمیت عایق بودن) اجرا شود و از روی پشم سنگ ورق رنگی یا ورق گالوانیزه اجرا شود.

ورق رنگی یا گالوانیزه ای که در ابتدا اجرا می شود می تواند با ضخامت کمتر از ورق رنگی یا گالوانیزه ای که بالای پشم سنگ اجرا می شود، باشد.

این نوع سقف از لحاظ هزینه ای هم حدود 10 درصد از سقف ساندویج پانل پلی یورتان ارزان تر در می آید.

و بهترین پیشنهاد برای سقف های قوسی سوله که عایق خیلی مهم است، می باشد.

گروه تخصص سوله و سازه فولادی آماده اجرای انواع پوشش های سوله در تبریز و سایر نقاط ایران می باشد.

جهت دانلود نقشه سوله سبک با سقف قوسی کلیک کنین